Downsize z glowa

Tematyka spadochronowa, wszystko co nie pasuje do kategorii poniżej. Nie dodawać informacji o charakterze komercyjnym. Do tego służą inne działy forum

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka
Reputacja: 28
Cyfra: 0
Licencja: 007

Downsize z glowa

Post autor: Martinez » śr 03 maja 2017, 15:52

Gdzies chyba(?) byl podobny temat ale nie moge znalzc. Tak wiec, jak w temacie. Downsize'ing.
Kiedy powinno to nastapic? Mam jakies dziwne oddczucia, ze niektorzy chyba zbyt szybko przesiadaja sie na mniejsze czasze. Pare przykladow:

27 skokow - 190
87 skokow - 150
29 skokow - 210
82 skokow - 149
65 skokow - 170
13 skokow - 200

Sam przedwczoraj zrobilem downsize z 280( WL 0.67) na 240( WL 0.78). Wg kalkulatora moglbym wejsc na 210-200 smialo(WL oscylowalby w okolicach 0.89 do 0.94). Podsluchalem rowniez, ze niektorzy, nosza pas balastowy tylko po to aby miec dobry WL. Co i raz slysze, inwestuj w mniejsze spadochrony, ale jakos nie czuje tego. Oczywiscie przemawia brak doswiadczenia z mojej strony ale przeciez zaraz po zrobieniu prawojazdy nie kupie sobie subaru wrc co ma 500km i pali 30L/100
Jak powinien przebiegac prawidlowy downsize? Co brac pod uwage?
Plan the jump, jump the plan!

Dyskoteki, dziewczyny i ogolnie takie takie ale w miare to skydiving mnie kreci!

Moj niewielki fanpage, zapraszam :)

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Re: Downsize z glowa

Post autor: Tatjan » śr 03 maja 2017, 16:58

Co ok. Sezon możesz isc w dół. Podwarunkiem udziału w campach pilotażu czaszy i konsultacji z instruktorem . W pewnym momencie poczujesz ze to twój rozmiar i zostaniesz przy nim. Nieco to zależy tez od uprawianej dyscypliny. WS rządzi sie nieco innymi prawami.

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Reputacja: 104
Kontakt:

Post autor: yyoex » śr 03 maja 2017, 21:04

Downsizing Recomendations Brian Germain
Canopy Control - Articles and Information Skills Checklist for Downsizing Canopies - An article by Bill von Novak
have a nice day
jörgen
Member of the "Beef", SRA 5425, SRA-GW 12, Muff # 5126

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » wt 09 maja 2017, 12:28

Dzieki Panowie!

Dyskoteki, dziewczyny i ogolnie takie takie ale w miare to skydiving mnie kreci!

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 10 maja 2017, 10:07

Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » pn 31 lip 2017, 21:17

hahaha dobry teks Iwanie :D Ldlatego ja sobie siedzie na 210 a czesto gesto nie ma 210 wiec chwytam 240...I wszystko na spokojnie, nie spieszno mi nigdzie.
Ale ostatnio trafil mi sie rodzynek. Laska, 70 skokow i 150 safire, oczy przecieralem i to ze dwa razy. Pisze jej, ze troche niebezpiecznie i powinna zrobic lekki upsize, a ona mi na to ze wingload jej na to pozwala. Na nic zdaly sie komenatrze, ze to szybki sprzet, skillsow zero itp, itd...I bede teraz szczery az do bolu, zycze jej polamania nog skoro WL mowi ze moze miec 150.

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » pn 31 lip 2017, 21:42

Dodam ze skoczek jest z Niemiec a wlasnie wyczailem ze w RFN mozna np. kamere po 100skokach miec.

Awatar użytkownika
Bartek_K
Nielot
Reputacja: 7
Cyfra: 123
Licencja: SK

Post autor: Bartek_K » czw 03 sie 2017, 07:54

Wszyscy jestesmy niejako jedna rodzina spadochroniarzy. Skaczemy tu i tam razem osobno itd. Zyczyc komus polamania nog tylko dlatego ze nie zgadza sie z Twoja opinia jest daleko ale to daleko niefajne.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » czw 03 sie 2017, 08:37

Martinez pisze:
pn 31 lip 2017, 21:42
I bede teraz szczery az do bolu, zycze jej polamania nog skoro WL mowi ze moze miec 150.
Dodam ze skoczek jest z Niemiec a wlasnie wyczailem ze w RFN mozna np. kamere po 100skokach miec.
Sam se połam nogi. A co do kamery, to w przeciwieństwie do innych krajów np, wymagane jest przejście przeszkolenia przez doświadczonego kamerzystę-instruktora, odnośnie do bezpieczeństwa, ryzyka, technik filmowania, wymagań odnośnie do sprzętu. Nie ma tak, że bierzesz kamerę i hulaj dusza.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 92
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » czw 03 sie 2017, 16:13

ja się nie znam, ale nie widzę nic złego w tym że ktoś skacze na 150ft mając 70 skoków.

"po zrobieniu prawojazdy nie kupie sobie subaru wrc co ma 500km i pali 30L/100"

ale też jak otwierasz firmę transportową nie kupujesz Sejczento żeby wozić palety z klejem do glazury :)

Jeżeli WL jest w porządku to czemu ma nie skakać?. Może ta "laska" waży 45 kg i ma WL 0.8

No chyba że ten safire to jakiś eliptyk HP ale jak wspomniałem ja to się nie znam.
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » czw 03 sie 2017, 21:00

Akurat co do kamery to nie ma nic wspolnego z jej 150tka...i dalej jej zycze polamania nog skoro natentychmiast chce latac tak bardzo bardzo szybko. Fizyk jak bys jeszcze nie zauwazyl w tym sporcie ostatnio wszystko musi byc odrazu i na juz. Wszyscy gonia tylko aby zaraz po kursie robic 6-way hybrydy i krecic to 5cioma gopro. Skoro ludzia tak szybko bez zastanowienia to ja im wlasnie wtedy zycze zlego, why not? Zluzuj poslady ;)

Losiu, a gdyby jej wingload pozwolil na 105ft to tez uwazasz ze powinna skakac na tej sto-piatce? :D

Bartku taki lajf jest! Skoro chcesz sie zabic to jak to inczaej skomentowac? niech sie idzie i zabije, jego wybor.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Post autor: fizyk » czw 03 sie 2017, 23:41

Martinez pisze:
czw 03 sie 2017, 21:00
Akurat co do kamery to nie ma nic wspolnego z jej 150tka...i dalej jej zycze polamania nog skoro natentychmiast chce latac tak bardzo bardzo szybko. Fizyk jak bys jeszcze nie zauwazyl w tym sporcie ostatnio wszystko musi byc odrazu i na juz. Wszyscy gonia tylko aby zaraz po kursie robic 6-way hybrydy i krecic to 5cioma gopro. Skoro ludzia tak szybko bez zastanowienia to ja im wlasnie wtedy zycze zlego, why not? Zluzuj poslady ;)

Losiu, a gdyby jej wingload pozwolil na 105ft to tez uwazasz ze powinna skakac na tej sto-piatce? :D

Bartku taki lajf jest! Skoro chcesz sie zabic to jak to inczaej skomentowac? niech sie idzie i zabije, jego wybor.
Aż z przyjemnością dodam Cię na czarną listę. Gówno wiesz a japę drzesz. Pamiętam Twoje początki zarówno na forum jak i na grupie spadochroniarzy. Domyślam się zatem ile wiesz i ile jesteś w sporcie. Pamiętam Twoje posty tu i tam. Starasz się być śmieszkiem ale często żałośnie to wychodzi. Zakładam, że doświadczenie masz tak samo gówniane, i oczywiście wiesz lepiej niż inny skoczek, niż instruktorzy, którzy może rozmawiali z nią o tym, może pewnie cała masa innych skoczków, którzy się obok niej przewinęli. Gdybyś coś takiego powiedział na mojej strefie o jakimś skoczku, już byś tam nie poskakał.
Lata jak chce, może ma talent i potrafi, może zrobiła odpowiednie kursy a do latania podchodzi z respektem i nie robi zakrętów większych niż 270 jeszcze. A jeśli to Cię boli bo wciąz nie ogarniasz lądowania na 260, to to jest Twój problem i może skup się na sobie a nie zaglądaj innym pod wyłogi.
Aha, powiedz jej to prosto w Twarz. Jak to mówią, kozak w necie... resztę sobie dopowiedz, jak nie znasz, to poszukaj.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 04 sie 2017, 08:23

Moim zdaniem trochę galopujecie Panowie, zarówno z "łamaniem nóg" jak i konkursem na większe doświadczenie spadochronowe.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
łosiu
Administrator
Reputacja: 92
Cyfra: 38
Licencja: CPL(A)
Kontakt:

Post autor: łosiu » pt 04 sie 2017, 10:08

na 105 ciężko będzie WL <=1 zrobić.
Inaczej ta sama czasza zachowuje się jak podwiesisz pod nią skoczka ważącego 50kg a inaczej jak podwiesisz 90kg.
Jeżeli WL jest ok i skoczek panuje nad czaszą, bezpiecznie na niej ląduje i w ogóle, to nie rozumiem dlaczego miałby na niej nie skakać nawet jak czasza ma 150ft. I nie rozumiem czemu od razu takeiej osobie życzyć połamania nóg.

Twój argument że ma 70 skoków i czasze 150ft do mnie nie przemawia i ja po prostu nic złego w tym nie widzę jeżeli spełnione są pozostałem warunki jak WL i umiejętność pilotowania czaszy.
pain is temporary... quitting lasts forever...
http://latasie.pl

Awatar użytkownika
Bartek_K
Nielot
Reputacja: 7
Cyfra: 123
Licencja: SK

Post autor: Bartek_K » sob 05 sie 2017, 22:09

Sam mam 150 skokow i na poczatku tego sezonu przesiadlem sie wlasnie na 150 ft. Nie widze jakiegos diabelnego przyspieszenia wiec nie rozumiem skad u ciebie martinez takie zacietrzewienie, nie wiem naprawde z czego to wynika. Troche chcesz byc jak Iwan ktory propaguje bezpieczne skakanie tylko ze u Iwana przemawia olbrzymie dosiwdczenie i wiedza. U ciebie tylko chyba to co zaczytasz w necie i co uslyszysz. Przeanalizuj dlaczego ludzie zmieniaja czasze na mniejsze, dlaczego lataja z kamerami. Jest np taka dyscyplina sportu spadochronowego jak Swoopowanie. Tego nie ogarniesz latajac na czaszy 240. Ten spadochron strasznie ciezko napedzic po prostej na tasmach, a ladowanie tego typu to pierwszy malutki krok w tym sporcie. Ciekawy jestem czy ty chociaz poznales spadochron na ktorym latasz, czy probowales np go przeciagnac i czy wiesz po co takie proby sie robi, czy uczyles sie sterowac nim za pomoca ciala a nie tylko kolkow. Czy w ogole robisz cos wiecej niz tylko prosta i hamulce przy ziemi. Czy np bierzesz udzial w campach ktore sa skierowane do nauki pilotazu czaszy. Nie znam cie bo i nie mialem okazji, ale wiem ze po tym twoim komentarzu na pewno bede cie unikal na strefie jezeli kiedys przyjdzie nam sie tam spotkac. Zyczac innemu skoczkowi tego czego nigdy sobie nie zyczymy stanowisz duze zagroznie dla otoczenia, a tyle o bezpieczenstwie probojesz pisac.

ODPOWIEDZ