Sprzęt w samolocie

Gdzieś byłeś, widziałeś coś ciekawego? Podziel się!
Informacje o charakterze komercyjnym w Dziale Ogłoszenia za zgodą administratora

Moderatorzy: łosiu, Gibu

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Sprzęt w samolocie

Post autor: mathrick » wt 10 lut 2015, 18:21

Nie wiem, czy to dobry dział, ale lepszego nie umiem znaleźć :)

Czy ktoś ma doświadczenie z tym, jak linie lotnicze (i kontrole bezpieczeństwa) zapatrują się na transport spadochronu? Czy da się wnieść na pokład, czy trzeba odprawiać, i jak lepiej? I czy jak odprawiać, to muszę zaznaczać że to sprzęt sportowy (2x różnica w cenie), czy mogę po prostu zapakować do walizki i nic nikomu do tego? Plus jak najlepiej zabezpieczyć przed ciekawskimi palcami różnej maści kontrolerów i celników, bo raczej wolałbym, żeby mi zapasu nie otworzyli. W tej chwili wygląda na to, że suma sprzętu (spadochron, kombinezon, kask) będzie na tyle duża, że i tak będę coś musiał odprawić, więc najwygodniej by mi było cały majdan wrzucić do walizy, ale jeśli ma się to skończyć tym, że mi ktoś włączy AAD przed startem, to już wolę wziąć na pokład.

Dla ścisłości dodam, że połączenie to Szwecja <-> Polska, za pośrednictwem najmilszej i najbardziej ugodowej linii, czyli WizzAir.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 250
Cyfra: 1200
Licencja: D

Re: Sprzęt w samolocie

Post autor: Muppet » wt 10 lut 2015, 19:20

Wiele razy wsiadałem ze spadochronem jako bagażem podręcznym - miesiąc temu, jak leciałem Ryan Air do Barcelony i nie było problemu. Raz tylko odóowiono mi wejścia na pokład (podczas odprawy bezpieczeństwa) - było to w Londynie. Gdy zapytałem miłego Pana, na jakiej podstawie, to powiedział mi, że nie musi mi się tłumaczyć - jeśli nie nadam na bagaż, to nie lecę... więc nadałem. Dobrze mieć na wszelki wypadek tzw. "paszport AAD" - taka karta wielkości kredytowej, z opisem AAD i zdjęciami X-Ray i ponumerowanymi i opisanymi elementami. jak ktoś kupuje nowy AAD, to karta jest dołączona. Co prawda nigdy nie żądano ode mnie tej karty ale lepiej mieć, zawsze można pożyczyć od kogoś - ważne, aby do Vigila była karta Vigila itp... bo raz w USA trafiłem na gościa z TSA, który się znał :-). Jeszcze jedna uwaga - jak odprawaiałem ostatnio bagaż w Ryanie, to podręczny też mi zważyli i sprawdzili i czepili się, że torba, w której był spadochron nie spełnia wymiarów - więc powiedziałem, że ok, mogę wyjąć a torbę włożyć do bagażu, który nadaję ale mam tam spadochron i czy chcą abym z nim wszedł bez torby na pokład i ludzi straszył :-) i w tym momencie moja torba spadochronowa zaczęła spełniać wymiary :-). W Ryanie jeszcze ważna jest waga bagażu podręcznego, max 10kg więc jak masz duże czasze to mogą przekroczyć. Jak zważyć dokładnie spadochron na wadze łazienkowej? Tak, jak waży się psa - najpierw zważyć siebie, a potem założyć spadochron i wejść znowu na wagę, oczywiście, bez psa :-) - reszta to matematyka :-)

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » śr 11 lut 2015, 00:11

Dzięki. Jak rozumiem, jak nadawać, to jako bagaż a nie żaden sprzęt sportowy?

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » śr 11 lut 2015, 21:29

Dokładnie tak a najlepiej nie nadawać lecz brać na pokład. Jak nadajesz, to postaraj się sprzęt w walizce obłożyć rzeczami, bo mało jest prawdopodobne, że będą "grzebać" w walizce ale to jak walizami rzucają to koszmar

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Reputacja: 104
Kontakt:

Post autor: yyoex » śr 11 lut 2015, 21:41

[/youtube]
have a nice day
jörgen
Member of the "Beef", SRA 5425, SRA-GW 12, Muff # 5126

Awatar użytkownika
Ula Ursula
Maniak
Reputacja: 21
Cyfra: 1600
Licencja: D-031281
Kontakt:

Post autor: Ula Ursula » czw 12 lut 2015, 08:51

Ludzie latajacy zawsze doradzali , zeby raczej ladnie zapakowac do walizki, bo z przechodzeniem przez bramki ze spadakiem w podrecznym sa problemy z automatem (pironaboj!!!). poza tym spadochron luzem bywa niemile widziany, niezaleznie od linii, bardziej czynnik osobowy personelu i moga Ci nawet odmowic wejscia na poklad.
http://www.skokiwhiszpanii.pl
http://www.skydiveatmosfera.com/
Polska baza spadochronowa w Hiszpanii, AFF caly rok z 5000 m. Jump in the sun!

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » czw 12 lut 2015, 15:01

Ula Hiszpania pisze:Ludzie latajacy zawsze doradzali , zeby raczej ladnie zapakowac do walizki, bo z przechodzeniem przez bramki ze spadakiem w podrecznym sa problemy z automatem (pironaboj!!!). poza tym spadochron luzem bywa niemile widziany, niezaleznie od linii, bardziej czynnik osobowy personelu i moga Ci nawet odmowic wejscia na poklad.
Dlatego dobrze mieć "paszport" AAD, o którym pisałem. Problemy z wniesieniem na pokład bywają w UK. Wielokrotnie wnosiłem spadaka na pokład w USA, Niemczech, Francji, Hiszpanii i nigdy nie było problemu. Ula ma rację, że lepiej zapakować, ale miałem kilka razy sytuację, że leciałem RyanAir i miałem ograniczenia bagażowe, więc wolałem nadać kombinezony, kaski, rzeczy osobiste na bagaż a spadochron wziąć na pokład i tak się wagowo i objętościowo mieściłem - na odwrót, niestety nie :-)

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość

Post autor: Muppet » czw 12 lut 2015, 15:07

Hehe Yyoex - może spadak nie jest aż tak delikatny jak gitara - ale torba z nim w środku lata podobnie :-) więc pakować porządnie, owijać czym się da albo zabierać na pokład

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Kontakt:

Post autor: yyoex » czw 12 lut 2015, 15:18

Muppet pisze:Hehe Yyoex - może spadak nie jest aż tak delikatny jak gitara - ale torba z nim w środku lata podobnie :-) więc pakować porządnie, owijać czym się da albo zabierać na pokład
Problem był taki, ze chciał z gitara na pokład, ale nie pozwolili, potem widział jak zniszczyli gitarę a nie chcieli dać odszkodowania. Dlatego powstało to video/piosenka.
have a nice day
jörgen

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » czw 12 lut 2015, 15:44

Tiaa, problem jest taki, że granice wartości do jakiej ponoszą odpowiedzialność (jeśli w ogóle) nijak nie mają się do ceny sprzętu. Więc najpierw się wozisz z wymuszeniem jakiegokolwiek zwrotu (a wizzair celuje w byciu nieprzyjemnym tutaj), a jeśli się przez to nawet przedrzesz, to ci rzucą jakieś grosze i pozamiatane, bo oni są prawnie kryci i roszczenia zostały wyczerpane.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 12 lut 2015, 17:03

Trzeba też pamiętać, że nieraz można trafić na zakute łby przy maszynie X-ray. Zazwyczaj podręczny przechodzi bez kwęknięcia, ale czasem czepiają się i wtedy nie ma co się pchać z oświadczeniem, że ładunek pirotechniczny jest bezpieczny i mamy tą kartę. Lepiej po prostu powiedzieć, że to spadochron i się uśmiechnąć. Dopiero jak się rozkręca draga można wyciągnąć z rękawa kartę (bynajmniej nie asa) z tym paszportem.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
yyoex
Cool gość
Kontakt:

Post autor: yyoex » czw 12 lut 2015, 17:57

have a nice day
jörgen

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 88
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Post autor: Cuba » pn 16 lut 2015, 15:54

Karty lotniskowe dla automatów do pobrania jakby ktoś szukał:

Vigil:

http://www.vigil.aero/wp-content/upload ... rd1997.pdf

Cypres:

http://www.cypres.cc/index.php?option=c ... 28&lang=en
live fast die young.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » pn 16 lut 2015, 16:08

To żeby był komplet w archiwum, jeszcze dla M2: http://www.m2aad.com/download-en/manuals. Karta jest przedostatnią stroną instrukcji.

Awatar użytkownika
skydiverek
Cool gość
Reputacja: 108
Cyfra: 1400
Licencja: USPA C

Post autor: skydiverek » czw 24 lis 2016, 22:43

Leciał ktoś WIZZ-AIR ze spadochronem?

Jak przewozicie spadaka? Jako wnoszony na pokład, czy rejestrowany? W cenniku WizzAir jest, że doliczją 60 Euro za "sprzęt sportowy". W jedną stronę... Czyli 500 zł w obie strony za samego spadaka, przy czym NIE wymieniają spadochronu jako coś co można przewozić! --- patrz niżej. Na kilka skoków już chyba lepiej wypożyczyć na miejscu... Nie płacisz 500 zł, nie zgubią Ci i nie ma z tym jaj i kłopotu i targania na 5 skoków.

Wizzair na swojej stronie pisze tak:
Sprzęt sportowy
za pośrednictwem Telecentrum Za lot (1 pasażer i 1 sztuka bagażu) ‎30,00 EUR

Sprzęt sportowy
Lotnisko Za lot (1 pasażer i 1 sztuka bagażu) ‎60,00 EUR

CYTAT z ich strony:
" ***Można*** przewozić te rzeczy:
narty, snowboard, sprzęt surfingowy, torby golfowe opakowane w kieszeń
tyczki do skoków można przewozić tylko zapakowane w torby materiałowe;
rowery zapakowane w pokrowiec podróżny (koła i pedały muszą być zdjęte, a kierownica ustawiona równolegle do ramy bądź opakowana w karton; z opon musi być spuszczone powietrze;
sprzęt do nurkowania — butla musi być pusta, źródło zasilania wyjęte lub włączniki zabezpieczone w pozycji wyłączonej;
poroża i trofea myśliwskie wymagają właściwego certyfikatu weterynaryjnego "

Nic o spadochronie, czyli co, nie można?!? :-). Czy tylko skupili się na sprzęcie o dużych gabarytach?

RYAN-AIR np zabrania przewozu spadochronów z automatami z ładunkiem pirotechnicznym: https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne ... spadochron

.

ODPOWIEDZ