Obecny stan prawny dot. skoczków z obcymi licencjami

Dyskusje dotyczące USPA, SIM, uprawnien, wydawania licencji USPA ITP., jak rowniez innych stowarzyszen, uznawania licencji itp.

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość
Reputacja: 84
Cyfra: 130
Licencja: DFU C

Obecny stan prawny dot. skoczków z obcymi licencjami

Post autor: mathrick » pt 28 lis 2014, 23:05

Witam, jak dokładnie wygląda obecnie kwestia skakania na terenie RP przez ludzi z obcymi uprawnieniami? Czytałem parę wątków nt. panującego bałaganu, wraz z zapowiedziami zmian i nowelizacji, ale to co znalazłem to były posty z 2012 i wcześniejszych, więc nie wiem, czy sytuacja faktycznie się zmieniła.

Dla ścisłości dodam, że obecnie szkolę się (i mieszkam) w Danii. Przed sezonem letnio-wakacyjnym spodziewam się dobić do wymaganego progu 40 skoków, który daje mi duńską kartę FAI C. Jednocześnie nie spodziewam się do tego czasu mieć jeszcze własnego sprzętu. Zatem pytanie moje to czy, w trakcie wakacyjnej wizty w Polsce:
  1. Będę mógł skoczyć na podstawie duńskiej licencji bez urzędowego zawracania głowy z uznawaniem przez prezesa ULC i badaniami lekarskimi?
  2. Będę mógł skoczyć na sprzęcie wypożyczonym w Polsce?
W szczególności jeśli chodzi o pkt.2, były straszne wywody i oznajmienia ULC na temat tego, że tylko na zagranicznym sprzęcie z papierkiem zagranicznego riggera, co jest dla mnie powiem szczerze niezrozumiałe, bo w myśl rozporządzenia (Dz.U. 2013 poz. 440):
6.1.6. Osoba posiadająca dokumenty uprawniające do wykonywania skoków spadochronowych bez nadzoru instruktora, wydane w innym państwie, może wykonywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej skoki ze spadochronem jako skoczek spadochronowy w zakresie posiadanych uprawnień przy spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) spadochron, z którym wykonuje skoki, ma aktualne dokumenty dopuszczające do wykonywania skoków w innym państwie – bez konieczności spełnienia warunku certyfikacji, o którym mowa w pkt 8.6, lub kartę sprzętu spadochronowego i dopuszczenie do skoków wydane na podstawie niniejszych przepisów;
W rozporządzeniu jak widać nie ma rozróżnienia między sprzętem dopuszczonym do skoków wg przepisów kraju wydania uprawnień i sprzętem dopuszczonym wg przepisów polskich, podpunkt wymienia je jednym tchem na równych prawach. Zatem, w naiwności swojej i czytając rozporządzenie, spodziewałbym się że sobie poskaczę, ale lektura innych wątków i oświadczeń ULC zdaje się sugerować inny stan faktyczny. Czy ktoś mógłby mnie oświecić, jak naprawdę sytuacja wygląda w 2014/2015, i na podstawie jakich przepisów dokładnie?

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Re: Obecny stan prawny dot. skoczków z obcymi licencjami

Post autor: mathrick » śr 31 gru 2014, 20:22

*bump*

nikt nie wie? :(

Awatar użytkownika
Maja
Cool gość
Reputacja: 8
Cyfra: 220
Kontakt:

Post autor: Maja » czw 01 sty 2015, 13:22

Ja wiem tylko, że badań lekarskich na pewno nie będziesz musiał robić, bo w Polsce też już nie ma tego wymogu.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » czw 01 sty 2015, 15:51

O, to dobrze wiedzieć. A masz może linka gdzie można poczytać o tej zmianie? Bo spodziewam się, że to ULC powinien był wydać nową wykładnię, a nic takiego na ich stronie nie widziałem.

Awatar użytkownika
Maja
Cool gość
Reputacja: 8
Cyfra: 220
Kontakt:

Post autor: Maja » sob 03 sty 2015, 00:03

Takiego mam linka: http://lotniczapolska.pl/Badania-lotnic ... -ULC,29021
na stronie ULCu też pewnie gdzieś to jest.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 250
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » pn 05 sty 2015, 21:10

Badań na pewno nie potrzebujesz ale z tą Duńską licencją może być problem - w Polsce uznawana jest np. licencja USPA B - bo tak samo, jak w Polsce na PJ B - potrzebne jest 50 skoków (a nie 40) - najlepiej skontaktuj się z Jackiem Brzezińskim - email:azjasky@wp.pl. Jest egzaminatorem LKE a poza tym, jest na fanem :-) polskiego prawa lotniczego więc pewnie odpowie na nurtujące Cię pytania.

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » pn 05 sty 2015, 21:18

Dzięki wielkie. A nie jest tak, że licencje organizacji w FIA automatycznie są wzajemnie uznawane? Tak czy tak, wiem kogo pytać :)

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 250
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » śr 07 sty 2015, 14:37

Jak się dowiesz dokładnie, to napisz tutaj - myślę, że znajdzie się więcej zainteresowanych tematem :-)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 07 sty 2015, 14:49

Azja jest na forum, nawet udziela się w wątku dotyczącym egzaminów na PJ
viewtopic.php?f=38&p=33236#p33236
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
mathrick
Cool gość

Post autor: mathrick » pn 12 sty 2015, 22:30

No więc, dzięki fachowej pomocy azji udało się ustalić obecnie obowiązujące przepisy, które są jak następuje:

Skoczek posiadający ważną zagraniczną licencję wydaną w państwie EU lub zrzeszonym, ma prawo wykonywać skoki na terenie RP na podstawie tej licencji, na sprzęcie dopuszczonym do skoków w państwie wydającym, lub na sprzęcie dopuszczonym do skoków w Polsce, bez konieczności wcześniejszego uznawania uprawnień lub kwalifikacji przez organy polskie.

Odpowiednie paragrafy:

Ustawa Prawo Lotnicze (tekst jednolity z dn. 2014-08-10, Dz.U.2013.1393 i Dz.U.2014.768) art. 95, ust. 2, pkt. 6 (skoczek spadochronowy), jak
również art. 95 ust. 4b:
4b. Świadectwo kwalifikacji oraz inne dokumenty stwierdzające
posiadane kwalifikacje, wydane dla specjalności, o których mowa w ust.
2 pkt 1-3 i 5a-7, przez właściwy organ lub uprawniony podmiot państwa
członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub
państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu
(EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym nie wymagają
uznania przez Prezesa Urzędu.
i Komunikat ULC z 17.07.2013 (kopię PDF załączam, tylko w .zip bo oprogramowanie forum się pluje)

ODPOWIEDZ