Skok w tandemie osoby niepełnosprawnej

Pytania i odpowiedzi na tematy związane z teorią i praktyką skoków spadochronowych. Informacje o wykładach, doszkalaniu. Wrażenia własne i opinie o technikach spadochronowych dotyczących skoków, latania na czaszy, doboru sprzętu itp.
Awatar użytkownika
marson
Nielot
Reputacja: 0
Cyfra: 0
Kontakt:

Skok w tandemie osoby niepełnosprawnej

Post autor: marson » śr 05 lip 2017, 16:59

Witajcie

Mam 30 lat i od dobrych kilku marzę o tym, żeby spełnić swoje pragnienie i skoczyć ze spadochronem. Problem tylko w tym, że jestem osobą niepełnosprawną. Choruję na Mózgowe Porażenie Dziecięce, tak, więc jeśli w ogóle to wchodziłby w grę jedynie skok w tandemie no i tu mam trochę pytań.

1. Czy pilot, który podjąłby się ze mną skoku musi mieć jakieś specjalne uprawnienia / przeszkolenie do skoków z osobami niepełnosprawnymi? Pytam bo jeśli tak jest to nie bardzo wiem o co pytać, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy

2. Czy powinienem coś takiej osobie powiedzieć na swój temat, tzn. chodzi mi o swoją chorobę, np. to, że mam spastykę (zwiększone napięcie mięśni)?

3. czytałem, że przy skoku tandemowym dzisiaj nie trzeba badań lekarskich ale czy w moim wypadku będzie podobnie? Tzn. czy np. mogę się liczyć z tym, że klub odmówi mi skoku z powodu choroby? Dodam, że jestem komunikatywny, w pełni władz umysłowych i świadom (chyba) ;) tego co chcę zrobić, no ale... nie chodzę, nie utrzymam równowagi w ogóle. Miał ktoś w ogóle doświadczenie z takimi osobami jak ja? nie wiem np. jak w ogóle miałbym wejść do samolotu, jak później wyskoczyć. Podpowiedzcie coś proszę bo jedyne co wiem to to, że bardzo ale to bardzo chciałbym skoczyć. Kilka lat zajęło mi przekonanie bliskich, że wiem co robię i, że tego chcę ale teraz nie wiem jak zacząć

4. No i tak po za gadaniem o chorobie... Powiedzcie jak to jest, jak sobie poradzić z ewentualną paniką. Od razu mówię, nie... nie mam lęku wysokości, kiedyś jak byłem w Warszawie wyjechałem na samą górę Pałacu Kultury i krajobraz był super, no ale nie wierzę, że gdy drzwi w samolocie się otworzą od tak po prostu polecę bez chwili namysłu w końcu to 4000m nad ziemią jest. ;)

5. jestem z Zamościa (woj. Lubelskie), wiem, że u nas jest aeroklub, no ale pytanie czy to tam się udać czy pojechać gdzieś dalej. np. powiedzmy do Chełma albo Lublina? Podpowiedzcie proszę co jak i gdzie. Przepraszam za taką ilość pytań ale tego jest tyle, że po prostu nie wiem o co pytać co szukać... wszystko jest takie fascynujące, że od kilku dni po prostu każdą wolną chwilę spędzam na YT oglądając filmy ze skoków i czytam wszystko co się da na ten temat chłonąc wiedzę jak gąbka ;).

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Re: Skok w tandemie osoby niepełnosprawnej

Post autor: iwan » czw 06 lip 2017, 08:25

Marek, na pewno potrzebujesz bardzo doświadczonego tandempilota. Skakałem z osobami z porażeniem dziecięcym i nie jest to prosta sprawa. Oczywiście poziom na jakim twoje kończyny są pokrępowane napięciami będzie również miał znaczenie. Jest paru tandempilotów, których w ciemno mogę polecić, to Dragon który skacze w SkyCamp pod poznaniem i Banan, który skacze w Chrynnie pod Warszawą. Być może będziesz musiał mieć do skoku ustabilizowane nogi, gdyż one stanowią dużą powierzchnię wystawioną na wiatr relatywny podczas spadania. Stabilizuje się je taśmami, to nic bolesnego dla Ciebie. Ręce zazwyczaj są nieco niesymetryczne, ale też przyciągnięte do tułowia więc nie będą problemem. Skontaktuj się z którym z nich, lub innym, którego sobie wybierzesz i dokładnie opowiedz jaki jest poziom niesprawności, jaką masę ciała, wiek itp.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » czw 06 lip 2017, 10:02

Bardzo dziękuję za informację, przed chwilą dzwoniłem do SkyDive w Chełmie i bardzo miły człowiek stwierdził, że muszę przyjechać aby ktoś mnie zobaczył i ocenił przed skokiem czy się nadam, mam się kontaktować w przyszłym tygodniu. Przy czym zaznaczył, że choć to może być problem to jednak mają doświadczoną kadrę i spróbują pomóc. Jeśli jednak nie to będę próbował w Warszawie chociaż biorąc pod uwagę z jakim trudem przekonałem rodziców to pewnie Oni się ucieszą gdy dowiem się, że nie da rady.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » sob 08 lip 2017, 09:13

Możesz rodzicom wytłumaczyć, że w większości przypadków, dla kogoś kto jest nieco zniewolony przez dysfunkcje organizmu taki skok to olbrzymie doładowanie pozytywnej energii. Owszem, zawsze i wszędzie temu co robimy towarzyszy ryzyko, że coś pójdzie nie tak, ale po drugiej stronie kalkulacji masz bardzo duży zastrzyk satysfakcji z życia właśnie
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » ndz 09 lip 2017, 22:21

Szczerze to bardziej obawiam się tego, że przez chęć skoku mógłbym sprowadzić katastrofę na innych, np. skaczącego ze mną tandem pilota niż, że mnie miałoby się coś stać, taki już mam charakter, że bardziej martwię się o innych niż o siebie.

P.S widziałem na kilku filmikach ze skoków, jak na szkoleniu przed skokiem każą się położyć na podłodze i rozłożyć ręce, o co w tym chodzi? Po za tym przy lądowaniu chyba trzeba unieść nogi do góry, jeśli jak piszesz będę je miał ustabilizowane to chyba nie będę w stanie tego zrobić? Czy to nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo skoku dla tandem pilota?

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 10 lip 2017, 09:47

Dlatego potrzebny jest doświadczony pilot, który wie jak ustabilizować nogi do swobodnego spadania i jak je podnieść i zamocować do lądowania.

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » wt 11 lip 2017, 11:07

Czy mógłby Pan coś polecić do poczytania, nt. spadochroniarstwa, tandemu dla zuełnie zielonych? Chciałbym mieć świadomość jakie są wymagania, jak wygląda szkolenie itd. w prawdzie staram się czytać forum ale tu jest dużo specjalistycznej terminologii, której ja jako laik nie rozumiem.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 11 lip 2017, 13:06

:) Napisałem właśnie po to e-booka "Kurs spadochronowy" Pierwsza jego część skierowana jest w zasadzie do tych, którzy coś chcą ale jeszcze nie wiedzą co. Jest więc o obowiązkach pilota tandemowego, ubezpieczeniach itp.
Tu jest link do sklepu http://www.skydiveatmosfera.com/produkt ... odstawowe/

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » pn 17 lip 2017, 12:34

Jako, że w sobotę wybieram się do Chełma, żeby rozeznać się co i jak mam jeszcze takie głupie pytanie, jak się ubrać na skok? W końcu w górze będzie dość zimno i nie wiem czy mam się ubrać "na cebulkę" czy przeciwnie powinienem ubrać się lekko a ciepło zapewni kombinezon? Przepraszam, za idiotyczne pytanie ale naprawdę nie wiem jak się do tego przygotować a nie znam nikogo, kto ma już za sobą taki skok.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pn 17 lip 2017, 18:37

zamiast cebulki proponowałbym odzież termiczną, jest dobra na upalne i na chłodne dni. Można w niej zostać zakładając kombinezon

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » sob 22 lip 2017, 22:19

No więc śpieszę donieść gdyby ktoś był zainteresowany. Byłem dziś na strefie w Chełmie, zobaczyłem jak to wszystko bliżej wygląda i chcę tego jeszcze mocniej ;). bardzo mili ludzie, pomocni, wspierają we wszystkim i w ogóle. Stanęło na tym, że muszą zorganizować specjalną uprząż, żeby ustabilizować nogi, co więcej jest szansa, że ze względu na jakieś szkolenie / zgrupowanie przyjedzie do Zamościa (stąd pochodzę) ktoś z Wrocławia, kto ma już doświadczenie ze skokami z osobami niepełnosprawnymi i to z nim bym skoczył.Wszystko ma się wyjaśnić pod koniec lipca albo na początku sierpnia, zostawiłem namiary na siebie i czekam na wieści, wstępnie Państwo, którzy mnie widzieli na strefie ocenili, że dam radę, zwłaszcza, że "góra" jest wystarczająco sprawna, oczywiście gorzej z nogami, chociaż podpowiedzieli jak mogę ćwiczyć, zwłaszcza, że mam dostęp do specjalnej uprzęży rehabilitacyjnej nieco podobnej do tej na jakiej będę zaczepiony w tandemie. Tak, że wszystko zmierza w dobrym kierunku a jeśli zakończy się dobrze a mi sprawi to taką przyjemność jak myślę to planuję raz do roku fundować sobie taką przyjemność. O ile rzecz jasna ludzie ze strefy nie będą mieć mnie dość. Na koniec jeśli ktoś z Chełma to czyta, to wielkie wyrazy podziękowania za okazaną serdeczność i wsparcie.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 23 lip 2017, 10:02

Entuzjazm bije z tego tekstu. Fajnie.

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 250
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » pn 24 lip 2017, 20:28

Jeśli tą osobą z Wrocławia będzie Krzysiek "Wiśnia" Wiśniewski - to z pewnością skoczysz - ma duże doświadczenie w skokach z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z ograniczoną ruchomością dolnych partii. Możesz też wejść na stronę SkyDive Wrocław Szymanów i skontaktować się z Wiśnią bezpośrednio. osobiście widziałem i brałem udział w skokach Wiśni z niepełnosprawnymi jako kamerzysta - dlatego go mogę polecić.

Awatar użytkownika
Woytek
Reputacja: 1
Cyfra: 11

Post autor: Woytek » pn 24 lip 2017, 21:26

Pisałem wcześniej w prywatnej wiadomości, ale chyba nie doszła:
Jeśli masz ochotę, to znajdź na Facebooku profil: Kasia Śmiałek. Dziewczyna jest niepełnosprawna, mimo to już kilkukrotnie skakała w tandemach - myślę, że odpowie na Twoje pytania, bo pewnie jakieś masz :) Profil na pewno poznasz, po zdjęciu w tle - swoją drogą super jest to zdjęcie.

Awatar użytkownika
marson
Nielot
Kontakt:

Post autor: marson » wt 25 lip 2017, 22:54

Muppet pisze:
pn 24 lip 2017, 20:28
Jeśli tą osobą z Wrocławia będzie Krzysiek "Wiśnia" Wiśniewski - to z pewnością skoczysz - ma duże doświadczenie w skokach z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z ograniczoną ruchomością dolnych partii. Możesz też wejść na stronę SkyDive Wrocław Szymanów i skontaktować się z Wiśnią bezpośrednio. osobiście widziałem i brałem udział w skokach Wiśni z niepełnosprawnymi jako kamerzysta - dlatego go mogę polecić.
Tak to P. Krzysztof Wiśniewski. Właśnie dziś się dowiedziałem z kim konkretnie mam skakać ;) Skok mam we wtorek na godzinę 17:00 w Skydive Chełm i również mój rozmówca bardzo pozytywnie się wypowiadał o tym Panu.

ODPOWIEDZ