Jastarnia

forum poświęcone analizie wypadków jako materiału szkoleniowego. Uprasza się o opisy pozbawione imion i nazwisk oraz o nie stawianie świeczek [!]
Awatar użytkownika
Famas
Cool gość
Reputacja: 73
Cyfra: 82

Jastarnia

Post autor: Famas » wt 26 lip 2016, 19:11

Ze wstępnych informacji -zginął skoczek w Jastarni. Zaplątanie zapasu o tubę. :-(
Wiecie coś więcej ?
Quis ut Deus.

Awatar użytkownika
fizyk
Cool gość
Reputacja: 95
Cyfra: 250
Licencja: USPA-B, DFV

Re: Jastarnia

Post autor: fizyk » wt 26 lip 2016, 19:22

Jaką tubę? Jakieś slangowe określenie? Nie znam tego.
..:: Fizyk

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » wt 26 lip 2016, 19:45

Skoczek trzymał tubę, która splątała się z głównym. Valkyrie 84 na głównym. Skoczek miał Skyhook, odczepił główny nie puszczając tuby, tuba splątała się zapasem. Skoczek uderzył w pas startowy.
W tej katastrofie zginął Damian Pietrasik. Szkoda go, szkoda jego rodziny. Nie dowiemy się pewnie, dlaczego nie puścił tuby podczas ratowania się

dla tych, co nie wiedzą tuba:
Załączniki
tuba.jpg
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Famas
Cool gość
Reputacja: 73
Cyfra: 82

Post autor: Famas » wt 26 lip 2016, 20:26

Jest możliwe ,że zaplątała się wokół dłoni? Tak, że nie miał szans uwolnić ręki ?
Quis ut Deus.

Awatar użytkownika
Grzegorz1986
Nielot
Reputacja: 6
Cyfra: 27

Post autor: Grzegorz1986 » śr 27 lip 2016, 20:20

Lakoniczna informacja Prokuratury:

- Wyskoczyli z samolotu na wysokości 4 tys. metrów i utworzyli figurę. Potem się "rozeszli" i każdy indywidualnie miał otworzyć swój spadochron. Jak wstępnie ustaliliśmy, 44-latkowi z Warszawy nie otworzył się spadochron. Zgodnie z zasadami odrzucił go. Niestety, drugi nie otworzył się do końca, bo splątały się linki. 44-latek z dużą prędkością spadł na lądowisko. Nie udało się go uratować - informuje Michał Kierski z Prokuratury Rejonowej w Pucku.

Źródło: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/jastarni ... 63899.html

1) Ani słowa o tubie,
2) główny rzekomo się "nie otworzył",
3) skoczek "zgodnie z zasadami go odrzucił",
4) na zapasie "twist".

Awatar użytkownika
Maciek OK
Reputacja: 5
Cyfra: 350
Licencja: PJ B

Post autor: Maciek OK » śr 27 lip 2016, 21:24

Nad ranem usłyszałem wersje, która przekazuje Iwan

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 28 lip 2016, 05:00

Famas, nie słyszałem nigdy o mocowaniu do ręki. Używa się mocowania, dodatkowego karabinka przy uprzęży, aby podczepić tubę po otwarciu. Podczas otwarcia tuba zasłania niektóre komory spadochronu, jeśli środkowe to w żaden sposób nie komplikuje, ale jeśli wpycha się w boczne, to jest to zakłócenie procesu otwarcia. Im większy WL tym bardziej agresywne mogą być reakcje czaszy. Parę razy musiałem w trybie przyspieszonym wywlekać tubę z czaszy, raz tuba zakleszczyła się przy sterówce i zamierzałem się z tego ratować. Ale było wysoko i udało się.
Jeśli ktoś wie więcej o tym wypadku to bardzo bym prosił o informacje, czy gdy zapas się zaplątał to skoczek nadal trzymał tubę, czy ją puścił. Oraz informację jaki był rozmiar zapasu.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Cuba
Cool gość
Reputacja: 88
Cyfra: 3300
Licencja: D-BPA

Post autor: Cuba » pt 29 lip 2016, 01:00

jest cos takiego jak "leg mount":

http://www.basik.fr/en/freefly-tube-com ... -1738.html
Tube jambe.jpg
Tube jambe.jpg (5.46 KiB) Przejrzano 4529 razy
jak widac posiada system cutaway wiec mozna latwo odczepic. Slyszalem rowniez o systemach "hand mount" ( z identycznym systemem cutaway).

Tutaj pare fot z sytuacji ktore zakonczyly sie cutaway'em:
tube mal.jpg
tube mal.jpg (8.14 KiB) Przejrzano 4529 razy
tube ma2l.jpg
tube ma2l.jpg (8.64 KiB) Przejrzano 4529 razy
Generalnie potrafi taka tubka namieszac przy otwarciu czasami, nic fajnego nawet jak sie poprawnie otwiera. Preferuje jakies 100sq ft i wiecej najlepiej kwadrat na skoki z tubami.

Valkyrie 84 wiec zapas nie wiekszy niz 120-126sq ft, mogl byc rowniez 110, 106 albo 99sq ft

Nie znam szczegolow ale nasuwaja mi sie pewne przemyslenia:

W sytuacji awaryjnej (awaria spadochronu glownego) cokolwiek mamy w rekach (lub reku szczegolnie lewym gdyz prawa reka wyrzucamy pilocik) np. tube, dmuchana zabawke, skyball, flage etc. przed podjeciem procedury awaryjnej (do ktorej potrzebujemy obu rak niezaleznie od metody:1. prawy (prawa reka, lewy-lewa reka 2. prawy obiema i lewy obiema rekami) pozbywamy sie szajsu z reki/rak.

Mozna teraz gdybac czy brak skyhook'a (ktorego fanem nie jestem przy malych spadochronach) w jakims stopniu by tutaj pomogl (byc moze, po wyczepieniu czasza glowna "zabralaby" tube ze soba uwalniajac ja z reki i pozwalajac otworzyc bezpiecznei zapas, jezeli tuba nie byla zamocowana mount'em do reki (lub nogi).

Jezeli wystepowal tam mount, pojawia sie wiecej znakow zapytania.

Byc moze na wypadek moglo wplynac tez wiele innych czynnikow, np. lokalizacja (Jastarnia, wyrzuty nad woda w roznych odleglosciach od ladu), wysokosc awarii itp.

Zaznaczam iz sa to moje czysto teoretyczne przemyslenia nie poparte zadnymi faktami.
live fast die young.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 29 lip 2016, 08:38

Z tego, co słyszałem, to miał SH. Podobno wszystko rozegrało się dużo za nisko niż powinno.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 31 lip 2016, 08:23

Usłyszałem też relację, że skoczek wyciągał z głównego spadochronu tubę, zwijając ją (też tak nieraz robiłem - więc ta informacja pasuje mi do układanki), robił to jednak zbyt długo, miał gwałtowne obroty. Po odczepieniu się od czaszy głównej zapas otworzył się ze skręconymi linkami. Było już za nisko, aby z tym sobie poradził. Tu bardzo istotne będzie (moim zdaniem) czy miał SH, bo ten na pewno skraca drogę otwarcia zapasu ale ma też opinię, że przenosi skręcenie linek

whanak
Reputacja: 0

Post autor: whanak » ndz 31 lip 2016, 11:24

Witam,

pogrzeb Damiana będzie miał miejsce we Wrocławiu, na cmentarzu Grabiszyńskim, o godz. 13:00 w środę 3.08
Lokalizacja grobu: pole 9, 51°05'20"N 16°58'33"E
Pochówek urnowy.

Jeśli ten post narusza regulamin, to proszę usunąć go w środę.

Pozdrawiam
W.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » ndz 31 lip 2016, 12:19

Post jest OK, ale mógłbyś wstawić fotkę do avatara i przywitać się ze skoczkami.

Awatar użytkownika
PanCiekawyReturn
Cool gość
Reputacja: -24

Post autor: PanCiekawyReturn » wt 02 sie 2016, 17:30

iwan pisze:dla tych, co nie wiedzą tuba:
.
Czy tuba jest rekwizytem reklamowym, czy też służy wyłącznie do "zabawy" powietrzem, względnie spowalnia opadnie ?

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 08 mar 2017, 12:01

Pozbierałem trochę informacji o tej katastrofie. Jeśli wiecie więcej, proszę o pomoc. Wszystkim, którzy do tej pory się ze mną skontaktowali bardzo dziękuję.
http://spadochronoweskoki.blogspot.com. ... -tuba.html

ODPOWIEDZ