Friday Freakout. WS i zassanie czaszy głównej

forum poświęcone analizie wypadków jako materiału szkoleniowego. Uprasza się o opisy pozbawione imion i nazwisk oraz o nie stawianie świeczek [!]
Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka
Reputacja: 28
Cyfra: 0
Licencja: 007

Friday Freakout. WS i zassanie czaszy głównej

Post autor: Martinez » wt 22 lis 2016, 17:48

Siema!

Przejde do rzeczy. W tym temacie bedziemy wrzucac co tygodniowy odcinek "Friday Freakout" oraz bedziemy go omawiac - co sie stalo, dlaczego sie stalo, jak mozna bylo temu zapobiec, czy byla jakas alternatywa w ratowaniu sie, etc.
Wrzucamy tylko najnowszy odcinek czyli nizej bedzie filmik z zeszlego piatku(chociaz na yt jest data 15.11). Mamy 7dni po czym wrzucamy nastepny nowy filmik i KONCZYMY gadanie na temat poprzedniego.
Nie wrzucamy base/ws base. WS tak. Jesli Friday Freakout wrzuci filmik typu base/ws base to prosze wrzucic jakis stary filmik aby byla ciaglosc dyskusji.

Po co ten temat? Ano na przydklad dla takich jelopow-swiezakow jak ja co jeszcze malo kumaja ale chca kumac wiecej ;)

Zapraszam wszystkich do udzielania sie. Tych z "duza liczba" jak i "mala liczba" ;)

Na rozgrzewke cos lekkiego czyli Parachute Sucked Into Wingsuit Burble

Pzdr
Martinez
Plan the jump, jump the plan!

Dyskoteki, dziewczyny i ogolnie takie takie ale w miare to skydiving mnie kreci!

Moj niewielki fanpage, zapraszam :)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Re: Friday Freakout

Post autor: iwan » śr 23 lis 2016, 08:30

Albo założymy zakładkę Friday Freakout i będzie można każdy film dowolnie długo obrabiać ;), zobaczymy jaki będzie ruch i zapał. Jak dla to pomysł super, bo będę miał materiały do kręcenia filmów "śledczych" ;D
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » śr 23 lis 2016, 17:00

Albo i tak, zakladka i omawiamy oddzielnie, tez jest fajnie, bo mozna starsze filmy omowic.Sporo materialu, sporo wiedzy i wiadomosc jak dla mnie.

Wracajac do filmiku. Iwanie pomozesz mi rozwiklac zagadke co sie stalo? Obejrzalem filmik kilka razy, przetlumaczylem sobie slowo "burble"(gwar,szmer,plusk) i totlanie nie wiem co sie urodzilo. Zauwazylem,ze slider zjechal skoczkowi momentalnie w dol. Wydaje mi sie rowniez, ze spadochron otowrzyl sie normalnie( sugeruje sie pionowa pozycja skoczka na koncu filmu).
Jaka byla przyczyna wystapienia "tego-czegos"(jak to po polsku nazwac?), zle spakowany spadochron? Jak mozna bylo tego uniknac?

Dyskoteki, dziewczyny i ogolnie takie takie ale w miare to skydiving mnie kreci!

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » śr 23 lis 2016, 17:20

za ciałem skoczka tworzy się strefa obniżonego ciśnienia, zawirowania, rotory, czasem nazywane 'burbles' Im większa prędkość lub im większa powierzchnia tym obszerniejsza jest ta strefa. Najczęściej występuje przyssanie pilocika, czyli nieprawidłowo wyrzucony pilocik (lub pilocik sprężynowy zapasu) zostaje zduszony przez zawirowania i przyklejony do pleców skoczka. Tutaj widać ciekawe zjawisko jak napełniająca się czasza wraca odbita od zawirowań i tłucze się przez jakiś czas na zawietrznej relatywnych strug powietrza. Dlatego do wingsuit są przewidziane pilociki z dłuższą taśmą, dlatego skoczek powinien zebrać ramiona do siebie, złączyć i podgiąć nogi - aby zminimalizować powierzchnię wystawioną na działanie strug powietrza, powierzchnię która zasłania napełniający się spadochron.
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » śr 23 lis 2016, 17:54

Ok, czaje juz wszystko. Dzieki wilekie za wyjasnienie :)

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Re: Friday Freakout. WS i zassanie czaszy głównej

Post autor: iwan » pt 25 lis 2016, 14:53

Tutaj filmowe wyjaśnienie

Dodam jeszcze, bo za mało położyłem na to akcent, że pozycja przy otwarciu nie jest prawidłowa. Po wyrzuceniu pilocika powinny zostać ugięte kolana i złożone skrzydła zarówno pod ramionami jak i pomiędzy nogami

Awatar użytkownika
Martinez
Świeżonka

Post autor: Martinez » pt 25 lis 2016, 19:42

Konkret filmik. W pelni mi zobrazowal ta kwestie. Pytam teraz teoretycznie, czy jesli ow zawirowania bylyby wieksze to jest mozliwsc ze caly spadochron zostalby przyssany?
Jeszcze jedno pytanie, jak daleko za skoczkiem moga ciagnac sie zawirowania( nie jestem pewien czy dobrze formułuje pytanie, ale mam nadzieje,ze lapiesz sens)

Awatar użytkownika
Tatjan
Maniak
Reputacja: 51
Licencja: SK D USPA D-31279

Post autor: Tatjan » sob 26 lis 2016, 07:14

Daleko, choć trudno podać dokładne dane. Przy rotorach ; czyli zaburzeniach w powietrzu powodowanych przez opływ wiatru przez przeszkody np. hangar mówi się o dziesięciu wysokościach przeszkody. czyli hangar ma 20 metrów to 200 metrów za nim nadal możemy spotkać zaburzone powietrze.
Jeśli chodzi o zaburzenia za skoczkiem to powstają one również gdy lecimy na otwartej czaszy. Znalezienie się w takiej strefie za skoczkiem jest bardzo niebezpieczne, ponieważ jest nisko. Bardzo brzemienne w skutki może być zalecenie drogi gdy skoczek przetnie drogę drugiemu skoczkowi , pozostające za czaszą wiry potrafią poskładać spadak. W tym sezonie widziałem takie zdarzenie, na szczęście obeszło się bez strat. Najlepszą taktyką jest nie znajdowanie się bezpośrednio za poprzednikiem tylko nieco z boku. Podobnie jak startujące i lądujące w szyku samoloty.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Kontakt:

Post autor: iwan » sob 26 lis 2016, 09:05

Można by zapytać producentów wingsuitów, którzy testowali jest w tunelu aerodynamicznym.

ODPOWIEDZ