Kolizja skoczków po nieudanym rozejściu

forum poświęcone analizie wypadków jako materiału szkoleniowego. Uprasza się o opisy pozbawione imion i nazwisk oraz o nie stawianie świeczek [!]
Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 467
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Kolizja skoczków po nieudanym rozejściu

Post autor: iwan » czw 04 maja 2017, 14:31

Koniec kwietnia 2017. Lotnisko w Pruszczu Gdańskim.

Skok na FS 5. Skoczkowie z doświadczeniem 65 do 300 skoków, jedne z pierwszych skoków w tym sezonie. Rozejście- jeden ze skoczków miał otwierać w miejscu i to zrobił a drugi znalazł sie nad nim i wpadł w czasze. Dolny sie wypiął i otworzył zapas. Górny otworzył zapas, który lekko sie splatał z głównym dolnego. Nastąpiła walka z żywiołem i w zapasie napełniły sie wszystkie komory. Skoczek nie sterował spadochronem (nie odhamował go) bo walczył, aby wyplatać główny z linek. Lądowanie na drzewach. Uderzenie pośladkami o ziemię. Uszkodzony krąg lędźwiowy i kolano.
Poniżej relacja świadka:
Byłem na lotnisku w trakcie wypadku. Po skoku w grupie skoczkowie nie rozeszli się poprawnie. Dziewczyna otworzyła spadochron główny (PD210) mając nad sobą skoczka. Ten wpadł w czasze. Dziewczyna podjęła procedurę awaryjna. Otworzyła zapas i lądowała na terenie lotniska z mocno obitym nadgarstkiem. Czy był złamany nie wiem. Facet nie był w stanie uwolnić się z jej czaszy głównej. Otworzył zapas na na niesterownej czaszy ładował w młodych drzewach, które jego upadek wyhamowały. Gdy do niego dotarliśmy był przytomny, poobijany ale nie wykazywał oznak złamań. Została wezwana karetka, która zabrała go na badania. Więcej o jego stanie nie wiem. Nie jestem też w stanie powiedzieć czy grupa jaką skakali miała pozwolenie na skok czy tak jak Szymon napisał mieli się podzielić na dwie grupy. Dziewczyna była po szkoleniu na linę. Skacze od jakiegoś czasu na tym lotnisku, ale nie wiem ile skoków miała dokładnie. Drugiego skoczka na tym lotnisku widziałem pierwszy raz. Skakał na X-Fun 190. Nie wiem ile miał skoków.
Odnośnie ogólnych warunków na lotnisku wiatr NE ~15kt. Brak zachmurzenia.
Jeśli ktoś wie więcej zapraszam do podzielenia się wiedzą.
Do sprawdzenia pozostaje:
podobno grupa miała zakaz wykonania tej formacji i mieli robić FS2 i FS3
doświadczenie osób biorących udział w kolizji
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

ODPOWIEDZ